Czy piosenka ma wpływ na nasze życie?

Piosenki z muzyką towarzyszą nam codziennie. Piosenki słyszymy w radiu, Internecie, reklamach, nośnikach medialnych. Również w nauczaniu języka wykorzystywanie piosenek w utworach muzycznych jest dość popularne. Dlaczego tak jest? Wydaje się że to dość oczywiste ? piosenka zawiera te elementy leksykalne i strukturalne,  które mogą pomóc rozwijać sprawności intelektualne jak czytanie, mówienie, słuchanie, komunikacja między ludzka. Są to tekst i melodia, słowa i rytmy oraz rytm i treść. Samo słuchanie melodii nie zrobi z nas geniuszy ale już przyswojenie tekstu i treści piosenki w wielu utworach idących z nami przez życie wydaje się,  iż może nam dać  lepszą zdolność i pewność formułowania wypowiedzi a więc szybkiego dobierania adekwatnych do zakładanej treści przekazu słów a także zdolność rozumienia komunikatów, nadawanych przez inne osoby, a to znaczy że skuteczniej porozumiewamy się z otoczeniem.

Z piosenek korzystają również pedagogowie w systemie wychowawczym dzieci, poczynając od popularnych ?kaczuszek? skończywszy na piosenkach o naszej Ojczyźnie. W tym wypadku wykonawcy piosenek powinni służyć za pozytywny wzór dla dzieci i nastolatków.

Piosenka również jak się wydaje odgrywa ważną rolę w socjalizacji młodzieży. Słuchanie popularnych utworów muzycznych jest uważane przez społeczeństwo za część procesu dojrzewania i dorastania. Utwory muzyczne stanowią również tło dla przeżywania uczuć romantycznych i jak widać w życiu służy jako podstawa do nawiązywania kontaktów międzyludzkich. Nastolatkowie wykorzystują ten odbiór w procesie tworzenia własnej tożsamości. Wybór piosenek czy utworów muzycznych słuchanych przez młodzież, reakcje na nie, oraz ich interpretacje zmieniają się wraz z wiekiem słuchacza.

Jak podaje wybitny muzykoterapeuta Dr Maciej Kierył, młodzieżowe utwory muzyczne w swojej niestandardowej i eksperymentalnej formie są starym problemem międzypokoleniowym,  zjawiskiem związanym wartościami, kulturą społeczną i tradycją.

Zauważyliście na pewno, a przynajmniej większość z nas gdy upływa czas naszego życia, zmienia się też rodzaj utworów muzycznych jakich słuchamy, potrzebujemy innego ładunku emocji, szczególnie w dorosłym życiu, w starszym społeczeństwie.    

Cokolwiek byście nie pomyśleli, zdajecie sobie sprawę, że często piosenka, utwór muzyczny jest powodem sporów, a nawet ostrych konfliktów. Wynika to zapewne z wielu rzeczy ? dla każdego z nas to właśnie nasze ulubione utwory są najlepsze. Nie powinno tak być, ponieważ gustu zarówno muzycznego, jak każdego innego po prostu się nie wybiera. Możemy go tylko zaakceptować lub nie.

Tak więc wpływ utworów muzycznych na nasze życie jest ogromny i każdy to może poczuć czy zauważyć.

To ona ? piosenka wpływa na nasze kontakty ze światem.

Nie bez powodu mówi się, że Ci, którzy słuchają podobnych utworów muzycznych, zawsze się jakoś dogadają więc słuchajmy i śpiewajmy razem jeden nasz wspólny utwór, naszą pieśń  ?  Hymn Polski

                                                  czego sobie i Wam życzy

 

                                                                             Czesław Czaja

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com