Teatr Robotniczy im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu

Teatr Robotniczy list

Teatr Robotniczy im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu
W świecie polskich teatrów amatorskich Teatr Robotniczy im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu jest swoistym fenomenem. Już od ponad 100 lat zaznacza swoją obecność na mapie kulturowej premierami kolejnych spektakli, których dotychczas odbyło się już 373, a dwie kolejne przewidziane są na maj i październik 2024 roku. W repertuarze TR znalazły się takie dzieła polskiej i światowej dramaturgii jak na przykład grane w ostatnich latach: „Zemsta”, „Mieszczanin szlachcicem”, „Chory z urojenia”, „Makbet”, „Igraszki z diabłem”, ale teatr nie stroni też od dzieł współczesnych, w odważnych i nowatorskich inscenizacjach: „Wielki Buzzgrow”, „Farsa narodowa”, czy lżejszego repertuaru komediowego niezmiennie cieszącego się popularnością: „Biuro Matrymonialne”, „Pomoc Domowa”, „Wszystko w rodzinie”.
O znaczeniu i poziomie wystawianych sztuk świadczy najlepiej wypełniona za każdym razem po brzegi sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie spektakle nowosądeckiego teatru częstokroć odgrywane są po kilkanaście razy, aby zaspokoić zainteresowanie mieszkańców Sądecczyzny. Można śmiało powiedzieć, że dzięki Teatrowi Robotniczemu mieszkańcy naszego miasta i regionu znacznie zawyżają średnią częstotliwość z jaką Polki i Polacy chodzą do teatru.
Kilka faktów historycznych:
• Wrzesień 1922 roku – założenie przez nowosądeckich kolejarzy Teatru Robotniczego. Wtedy to odbyło się pierwsze zebranie organizacyjne, podczas którego zrodziło się pragnienie i chęć stworzenia wspólnego teatru. Podczas pierwszego spotkania Związek Zawodowy Kolejarzy zgodził się na firmowanie zespołu nazwą Teatru Robotniczego Związku Zawodowego Kolejarzy, odstępując jednocześnie pomieszczenia na próby.
• Do wybuchu II wojny światowej Teatr Robotniczy wystawił 132 sztuki. Niestety, z powodu wybuchu wojny TR wygasił światła reflektorów na przeszło 5 lat. Po wyzwoleniu – już w grudniu 1945 roku odbyła się pierwsza premiera, którą był „Ordynans w zalotach” w reżyserii Heleny Palczewskiej.
• W 1957 roku Teatr Robotniczy przyjął imię Bolesława Barbackiego – artysty malarza, reżysera, scenografa i aktora a także wielkiego społecznika z Nowego Sącza.
• W 2004 rok został utworzony w Nowym Sączu Miejski Ośrodek Kultury, gdzie Teatr Robotniczy znalazł stałą siedzibę i do teraz kontynuuje tam swoją działalność.
• Rok 2022 Rada Miasta Nowego Sącza ogłosiła Rokiem Stulecia Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego, odbyły się liczne związane z tą rocznicą uroczystości, w tym kilka premier oraz nadanie sztandaru.
źródło: teatrrobotniczy.pl

Tegorocznych zdobywców tytułu Mistrza Mowy Polskiej wskazanych przez Jurorów (profesorów: Marzenę Marczewską, Jolantę Tambor, Halinę Zgółkową, Adama Bednarka, Bolesława Farona, Mariana Kisiela, Jana Mazura oraz Marka Ziółkowskiego) poznamy podczas gali, która odbędzie się wieczorem14 września w Kieleckim Centrum Kultury. Podczas gali dowiemy się również kogo Członkowie Akademii Mistrzów Mowy Polskiej wybiorą jako zwycięzcę w kategorii Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej oraz kto zdobył tytuły w głosowaniu Vox Populi.

Patronat honorowy:
Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego
Renata Janik, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego
Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy
Agata Wojda, Prezydent Miasta Kielce

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com