Magdalena Smalara – aktorka, reżyserka, autorka tekstów, doktor sztuk muzycznych.
W 2002 roku skończyła Akademię Teatralną w Warszawie. Od 2002 do 2013 roku była aktorką Teatru Polskiego w Warszawie, następnie od 2013 do 2019 roku Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy. Od 2019 roku działa niezależnie, współpracując między innymi z warszawskim teatrem Roma, Och-teatrem, Klubem Komediowym i scenami impresaryjnymi. W 2003 roku otrzymała Nagrodę im. Tadeusza Łomnickiego za wybitne osiągnięcia w dwa lata po ukończeniu studiów.
W 2001 roku otrzymała Grand Prix, Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Dziennikarzy w Konkursie na Interpretację Piosenek Agnieszki Osieckiej, organizowanym przez Fundację Okularnicy. Od 2009 roku zasiada w fotelu prowadzącej koncerty tego konkursu, a także w jury eliminacyjnym.
W serialu Samo życie grała Kingę, żonę Karola. Wystąpiła w wielu filmach i serialach.
W 2012 roku w warszawskim Teatrze Polskim wyreżyserowała spektakl „Wszędzie jest wyspa Tu”, oparty na poezji Wisławy Szymborskiej, do której muzykę napisała Urszula Borkowska. W 2020 roku powstała nowa wersja tego przedstawienia pt.”100 minut dla urody”.
W 2013 roku premierę miał autorski program „Kobieta do zjedzenia”, stworzony również we współpracy z Urszulą Borkowską.
Wyreżyserowała emitowany w Radiu RDC koncert na sześćdziesięciolecie Studenckiego Teatru Satyryków (2013), a także koncert utworów Wojciecha Młynarskiego „Piosenka to jest forma magiczna” w 2017 roku; jest autorką scenariuszy do recitali Anny Dereszowskiej i Katarzyny Dąbrowskiej.
Od 2016 roku wykłada na Wydziale Wokalno-Aktorskim Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Na początku 2022 obroniła z wyróżnieniem dysertację na temat interpretacji piosenki aktorskiej i otrzymała tytuł Doktora sztuk muzycznych.
źródło: wikipedia.pl
Tegorocznych zdobywców tytułu Mistrza Mowy Polskiej wskazanych przez Jurorów (profesorów: Marzenę Marczewską, Jolantę Tambor, Halinę Zgółkową, Adama Bednarka, Bolesława Farona, Mariana Kisiela, Jana Mazura oraz Marka Ziółkowskiego) poznamy podczas gali, która odbędzie się wieczorem14 września w Kieleckim Centrum Kultury. Podczas gali dowiemy się również kogo Członkowie Akademii Mistrzów Mowy Polskiej wybiorą jako zwycięzcę w kategorii Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej oraz kto zdobył tytuły w głosowaniu Vox Populi.
Patronat honorowy:
Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego
Renata Janik, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego
Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy
Agata Wojda, Prezydent Miasta Kielce
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.