Maciej Miecznikowski – śpiewak operowy, piosenkarz, multiinstrumentalista, prezenter telewizyjny, gawędziarz i konferansjer.
Uprawia niemal wszystkie gatunki muzyczne, od śpiewu chóralnego poprzez swing, punk i blues. Jest multiinstrumentalistą: gra na fortepianie, gitarze, akordeonie i trąbce.
Urodził się na Kaszubach. Z wykształcenia jest śpiewakiem operowym (bas), ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku.
W 1989 otrzymał wyróżnienie na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Śpiewał w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Był wokalistą kilku zespołów punkowych, m.in. Bagnet na Broń i Buty Orgazmu, a także prowadził zespół swingujący. Przez rok był wokalistą Püdelsów. Przez kilka lat występował z kabaretem DKD.
Od 2000 Maciej Miecznikowski jest wokalistą zespołu muzycznego Leszcze, z którym wydał pięć albumów studyjnych: Wolne miasto dancing (2001), Ta dziewczyna (2002), Kombinuj dziewczyno (2003), Dziewczyna cud (2004) i Koniec z dziewczynami (2010). Od 2007 również artysta solowy, wydał trzy płyty: Czarodzieje (2007), Będzie z nami dobrze (2014) i Tribute to Nat King Cole (2015).
W 2003 był gospodarzem programu telewizyjnego Śpiewanie na ekranie w TVP2. Od października 2004 był solistą w oratoriach Zbigniewa Książka i Piotra Rubika: Świętokrzyska Golgota, Tu Es Petrus i Psałterz wrześniowy. W 2007 został solistą w oratorium Bartosza Gliniaka i Zbigniewa Książka Siedem pieśni Marii, a także wydał solowy album pt. Czarodzieje dedykowany Agnieszce Osieckiej, który nagrał z Andrzejem Zielińskim, oraz użyczył głosu Księciu w polskiej wersji językowej filmu animowanego Happy Wkręt. W 2008 zdubbingował hipopotama Moto Moto w filmie Madagaskar 2. Prowadził w TVP2 teleturniej Tak to leciało! (2008–2012), a w 2011 był kapitanem jednej z drużyn w programie Bitwa na głosy. W 2014 nakładem wytwórni Dream Music wydał album pt. Będzie z nami dobrze, który promował singlem „Mamy coś”. W 2015 został aktorem Teatru Kamienica, a w 2019 dołączył do zespołu Warszawskiej Opery Kameralnej.
źródło: wikipedia.pl
Tegorocznych zdobywców tytułu Mistrza Mowy Polskiej wskazanych przez Jurorów (profesorów: Marzenę Marczewską, Jolantę Tambor, Halinę Zgółkową, Adama Bednarka, Bolesława Farona, Mariana Kisiela, Jana Mazura oraz Marka Ziółkowskiego) poznamy podczas gali, która odbędzie się wieczorem14 września w Kieleckim Centrum Kultury. Podczas gali dowiemy się również kogo Członkowie Akademii Mistrzów Mowy Polskiej wybiorą jako zwycięzcę w kategorii Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej oraz kto zdobył tytuły w głosowaniu Vox Populi.
Patronat honorowy:
Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego
Renata Janik, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego
Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy
Agata Wojda, Prezydent Miasta Kielce
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.