Festiwal Stolica Języka Polskiego

Piotr Duda, Festiwal Stolica Języka Polskiego

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie wyrósł z pasji do języka i słowa – pisanego, czytanego i wypowiadanego – oraz do literatury, jako najpiękniejszego medium opowiadania.
To jedyny literacki Festiwal na Roztoczu, nierozerwalnie wkomponowany w piękno krajobrazu tego regionu. Jego renomę gwarantują autorzy, poeci i twórcy zapraszani do udziału w FSJP.  Publiczność licznie odwiedzająca Festiwal za każdym razem docenia  jego merytoryczny charakter, dostępność i ofertę skierowaną zarówno do dzieci, jak i dorosłych, możliwość bezpośredniego spotkania z uznanymi twórcami, udział w debatach, wydarzeniach artystycznych i panelach dyskusyjnych.
Przez ostatnich dziewięć lat gośćmi Festiwalu byli m.in.:Wiesław Myśliwski, Olga Tokarczuk, Szczepan Twardoch, Andrzej Stasiuk, Irena Santor, Marian Turski, Ryszard Krynicki, Urszula Kozioł, Michał Rusinek, Justyna Sobolewska, Jacek Fedorowicz,  Zbigniew Wodecki, Wojciech Bonowicz, Jerzy Trela, Grażyna Barszczewska, Jerzy Radziwiłowicz, Adam Ferency, Janusz Strobel, Adam Strug, Janusz Kukuła, Robert Więckiewicz.
Festiwal przyznaje autorską Nagrodę „Człowiek Słowa”, która została powołana jako wyraz uznania dla kunsztu słowa i kreatywnego wykorzystywanie potencjału polszczyzny  zarówno w mowie potocznej, jak też języku oficjalnym, czy różnych jego stylach stosowanych z racji wykonywanego zawodu.
Laureaci tej Nagrody to: Wiesław Myśliwski, Maja Komorowska, Urszula Kozioł, Tadeusz Sobolewski, Krzysztof Globisz, ks.Michał Heller, Marian Turski.
Jubileuszowa, dziesiąta edycja Festiwalu odbędzie się w dn. 4-10.08.2024 w Szczebrzeszynie i Zamościu.
Tegorocznym patronem jest Julian Przyboś, a gośćmi będą m.in. córki poety, Julia i Uta Przyboś.
Na  stałe Festiwal rozwija Pasmo Językowe, realizowane we współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej.
Aktualnie twórcy Festiwalu pracują nad powołaniem w Szczebrzeszynie:
Centrum Języka Polskiego – nowoczesnej placówki edukacyjno-kulturalnej, poświęconej edukacji oraz popularyzacji języka polskiego. Instytucja poświęcona językowi i kulturze słowa miałaby funkcjonować stale, prowadząc zarówno badania nad językiem polskim i literaturą, jak również realizując szkolenia i programy językowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Grażyna Barszczewska

Ps. Festiwal w Szczebrzeszynie to wyjątkowe miejsce i wyjątkowy charakter spotkań z literaturą, językiem i słowem mówionym. Daleki od blichtru, ważny, ciekawy.
Serdecznie polecam.
GB

Tegorocznych zdobywców tytułu Mistrza Mowy Polskiej wskazanych przez Jurorów (profesorów: Marzenę Marczewską, Jolantę Tambor, Halinę Zgółkową, Adama Bednarka, Bolesława Farona, Mariana Kisiela, Jana Mazura oraz Marka Ziółkowskiego) poznamy podczas gali, która odbędzie się wieczorem14 września w Kieleckim Centrum Kultury. Podczas gali dowiemy się również kogo Członkowie Akademii Mistrzów Mowy Polskiej wybiorą jako zwycięzcę w kategorii Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej oraz kto zdobył tytuły w głosowaniu Vox Populi.

Patronat honorowy:
Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego
Renata Janik, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego
Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy
Agata Wojda, Prezydent Miasta Kielce

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com