Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej 2022 Nominacja

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej ( I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich i Szkoła Podstawowa nr 1 im. Józefa Bema)

Szkoła od lat podejmuje działania związane z uwrażliwieniem młodzieży na piękno języka polskiego oraz dbałość o poprawność językową. Do najważniejszych działań w tym zakresie należą:

 1. Coroczny Szkolny Konkurs Ortograficzny „Miss/Mister  Ortografii”. Zwycięzcy reprezentują szkołę w etapie powiatowym organizowanym w Nowej Rudzie.
 2. Powiatowy Konkurs Języka Polskiego dla uczniów szkół Ponadgimnazjalnych. Finalistami zostają uczniowie szkół z powiatu kłodzkiego, którzy napiszą najlepszą pracę literacką. II etap konkursu polega na napisaniu eseju. Jury konkursu ocenia prace biorąc pod uwagę język prac, oryginalność stylistyczną i kompozycyjną oraz  umiejętność interpretacji podanego tekstu literackiego.
 3. Od wielu lat szkolne i międzyszkolne konkursy recytatorskie
  • „Młodopolskie klimaty”
  • „Żeby te księgi zbłądziły pod strzechy” ( dla gimnazjalistów z gmin Masywu Śnieżnika)
  • „Być albo nie być – oto jest pytanie” ( słynne monologi – recytacje)
  • Walentynkowy Konkurs Poezji Miłosnej
 1. Akcja „Narodowe czytanie”. Młodzież bardzo chętnie angażuje się w czytanie w bibliotece publicznej.
 2. Czytanie bajek dla dzieci przez młodzież szkolną
 3. Cyklicznie spotkania z poetami współczesnymi (gośćmi byli m.in: Bohdana Zadura, Krzysztof Siwczyk, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Krystyna Miłobędzka i inni związani z Portem Literackim z Wrocławia.
 4. Działalność  redakcji gazety szkolnej, gdzie młodzi ludzie poznają tajniki rzetelnego dziennikarstwa. Znani są z wielu artykułów publikowanych w prasie lokalnej i na portalach internetowych.
 5.  Udział w licznych konkursach literackich. Najwyższe sukcesy to min. wielokrotne zwycięstwa: w dolnośląskim finale Turnieju Słowa Literatury Patriotycznej i Religijnej, w konkursie „Okolica w Literę Ujęta”, wielokrotne  wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie na Felieton im. Wandy Dybalskiej, zwycięstwo w ogólnopolskim dziennikarskim  konkursie im. Bp Jana Chrapka o indeks i stypendium, laureatka konkursu  Fundacji Kierunek Przygoda „List do polityka”, dwukrotne zwycięstwa w konkursie KUL-u „Młodzież jakiej nie znacie” i wiele innych
 6. Spektakle teatralne, scenki filmowe i programy słowno-muzyczne, debaty związane z różnymi uroczystościami.
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com