Finał 19 Edycji Plebiscytu

Wieczorem, 30 września na Zamku Krzyżackim w Malborku wręczono laury zwycięzcom 19 plebiscytu na najlepiej mówiących Polaków. Decyzją Jury tytuł Mistrza Mowy Polskiej i statuetki Słonecznika otrzymali:
  • Jacek Cygan
  • Katarzyna Pakosińska
  • Andrzej Seweryn
  • Marta Szewczyk

W głosowaniu publiczności największe uznanie i tytuł Mistrza Mowy Polskiej Vox Populi uzyskał muzyk, autor tekstów i powieści – Tomasz Organek.

W kategorii Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej tytuł ten otrzymała Redakcja Programu II Polskiego Radia. Zwycięzcę wytypowali członkowie Akademii Mistrzów Mowy Polskiej, skupiającej laureatów poprzednich edycji programu.
W tej kategorii swojego faworyta wybierali również internauci w głosowaniu powszechnym. Tytuł Vox Populi dla placówki, mającej największe zasługi w pielęgnowaniu wzorców językowych otrzymało Stowarzyszenie Działdowska Kuźnia Słowa.
Jury Programu corocznie przyznaje wyróżnienie specjalne – Wawrzyn Mowy Polskiej – osobom, których mistrzostwo w posługiwaniu się językiem polskim pozostaje kwestią bezsporną i nie podlega jakiejkolwiek ocenie. W tym roku ceremonia miała charakter wyjątkowy – nie tylko ze względu na postać laureata – został nim Jan Kobuszewski. Była niezwykle wzruszającym hołdem, w świetle informacji o śmierci wielkiego artysty na dwa dni przed ogłoszeniem decyzji jurorów. Pan Jan pozostawił nas ze słowami:
 
„Dobry wieczór Państwu,
Z prawdziwą satysfakcją usłyszałem, że szacowne Jury programu Mistrz Mowy Polskiej przyznało mi nagrodę, jak mniemam za całokształt mojej pracy scenicznej. W ubiegłym roku pożegnałem się ze sceną i cieszę się, że nadal są ludzie, którzy o mnie pamiętają. Wawrzyn Mowy Polskiej otrzymały koleżanki, wybitne aktorki, a także koledzy których zasługi dla kultury, zwłaszcza w pielęgnowaniu mowy polskiej są ogromne. Cieszę się, że dołączę do tego grona. Niestety stan mojego zdrowia nie pozwala mi być z Państwem, ale mam nadzieje, że mi to wybaczycie.
Z uszanowaniem
Jan Kobuszewski
 
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury
w ramach programu Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019
 
 
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com