Mistrzowie Mowy Polskiej wybrani w Łodzi

21 czerwca 2006 r., na uroczystej Gali Finałowej w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina poznaliśmy laureatów VI edycji Programu Społecznego Mistrz Mowy Polskiej, czyli plebiscytu na najlepiej mówiących Polaków. Laureatami wybranymi przez jury zostali Bogusław Kaczyński i  Krzysztof Kolberger, a w plebiscycie ogłoszonym w mediach i Internecie – czyli w… czytaj więcej Mistrzowie Mowy Polskiej wybrani w Łodzi czytaj więcej Mistrzowie Mowy Polskiej wybrani w Łodzi

img_47991

21 czerwca 2006 r., na uroczystej Gali Finałowej w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina poznaliśmy laureatów VI edycji Programu Społecznego Mistrz Mowy Polskiej, czyli plebiscytu na najlepiej mówiących Polaków. Laureatami wybranymi przez jury zostali Bogusław Kaczyński i  Krzysztof Kolberger, a w plebiscycie ogłoszonym w mediach i Internecie – czyli w kategorii Vox Populi – Marta Kielczyk i Zbigniew Krajewski. Tegoroczna edycja objęta była honorowym patronatem Marszałka Senatu RP, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Łódzkiego, Wojewody Łódzkiego i Prezydenta Miasta Łodzi. Lech Kaczyński, Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, skierował do organizatorów i uczestników programu odczytany podczas uroczystości list gratulacyjny, w którym stwierdził m.in. ” Wyrażam przekonanie, że poprzez ten program coraz powszechniejsza będzie troska o jakość polszczyzny w naszym życiu codziennym i środkach masowego przekazu, aby przybywało w Polsce ludzi potrafiących mówić nie tylko mądrze, ale i pięknie”. List nadesłał także Bogdan Borusewicz, Marszałek Senatu RP. Wyraził on słowa uznania i podziękowania organizatorom konkursu za popularyzację piękna i poprawności języka polskiego, stwierdzając, iż dbałość o polszczyznę we współczesnym społeczeństwie wydaje się szczególnie potrzebna. 

 img_4815

Gromkimi brawami nagrodzono widowisko słowno-muzyczne Barbary Wachowicz, laureatki pierwszej edycji konkursu Mistrz Mowy Polskiej.  Ukazywało ono – na przykładzie twórczości wybitnych Polaków i najważniejszych wydarzeń w historii narodu – piękno ojczystego słowa i jego siłę budzenia postaw patriotycznych. Bohaterami spektaklu byli Jan Chryzostom Pasek, Tadeusz Kościuszko, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Fryderyk Chopin, Henryk Sienkiewicz i  Melchior Wańkowicz, a w ich role wcielili się m.in. Adam Marjański, Andrzej Matul, Andrzej Staniewski oraz studenci Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej w Łodzi. Znakomitym wykonawcą pieśni patriotycznych był chór mieszany szkół muzycznych im. St. Moniuszki w Łodzi. W drugiej części wieczoru miał miejsce koncert muzyki polskiej, złożony z najwybitniejszych utworów Chopina i Moniuszki, w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego.

Serdeczne gratulacje i wyrazy uznania dla ich językowego kunsztu nominatom i laureatom złożył Jerzy Kropiwnicki, Prezydent Miasta Łodzi. Wyróżnieni tytułem Mistrz Mowy Polskiej, często nie ukrywając wzruszenia, podzielili się swymi refleksjami dotyczącymi kondycji współczesnej polszczyzny oraz doświadczeniami zawodowymi, w których język odgrywa pierwszoplanową rolę. Nie obyło się bez przytoczenia zabawnych anegdot związanych z językiem,  które wskazywały, że mowa ojczysta nie jest wolna od zasadzek nawet dla mistrzów, .
Partnerami konkursu organizowanego przez Magazyn Konsumenta Solidna Firma byli: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego i Akademia Polonijna w Częstochowie. Patronat medialny sprawowała TVP, Polskie Radio, Życie Warszawy, kobiety.pl i onet.pl. Sponsorami VI edycji plebiscytu byli: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A., Dalkia Polska S.A, Bank Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych S.A.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com