Wielka Gala Finałowa

I edycja Programu Społecznego Mistrz Mowy Polskiej była wielką akcją społeczną. Medialne nagłośnienie tego przedsięwzięcia miało bardzo szeroki zakres, z konferencjami prasowymi włącznie. Do akcji włączyli się także parlamentarzyści: swoich kandydatów wytypowały  AWS, PSL, SLD i Unia Wolności. Organizatorów cieszyło również włączenie do akcji władz samorządowych. Lokalnych kandydatów zgłosiło dwóch… czytaj więcej Wielka Gala Finałowa czytaj więcej Wielka Gala Finałowa

I edycja Programu Społecznego Mistrz Mowy Polskiej była wielką akcją społeczną. Medialne nagłośnienie tego przedsięwzięcia miało bardzo szeroki zakres, z konferencjami prasowymi włącznie. Do akcji włączyli się także parlamentarzyści: swoich kandydatów wytypowały  AWS, PSL, SLD i Unia Wolności. Organizatorów cieszyło również włączenie do akcji władz samorządowych. Lokalnych kandydatów zgłosiło dwóch marszałków wojewódzkich: mazowiecki i lubelski.
Lista kandydatów Telewizji Polskiej SA została sporządzona przez Akademię Telewizyjną, która zajmuje się m.in. poprawnością językową dziennikarzy.
Ze 109 zgłoszonych osób Rada Programowa pod przewodnictwem prof. Jerzego Bralczyka zarekomendowała czterdzieści, z których następnie wyłoniono 15 kandydatów. Nazwiska nominowanych ogłoszono uroczyście w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie.
Pierwsza Wielka Gala, podczas której ogłoszono wyniki konkursu Mistrz Mowy Polskiej, odbyła się w studiu koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego 27 maja 2001 r. Gospodarzami wieczoru byli Magda Umer – reżyser Gali oraz Paweł Sztompke, na żywo relacjonujący uroczystość w radiu. Punktualnie o godz. 17.00 zapaliły się lampy oświetlające scenę i zaproszono wszystkich na ?herbatkę?, przyrządzoną przez Jeremiego Przyborę i Jerzego Wasowskiego, a podaną przez Chór Kameralny Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego pod dyrekcją Andrzeja Borzyma. Piosenek z Kabaretu Starszych Panów słuchaliśmy tego wieczoru jeszcze kilkakrotnie.
W oficjalnej części Gali zostały odczytane pisma, jakie do organizatorów skierowali Prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz premier Jerzy Buzek. List gratulacyjny przesłał także Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski. Na scenę zaproszono nominatów do tytułu Mistrza Mowy Polskiej, każdy z nich został przepasany szarfą i udekorowany miniaturą Medalu Mistrza Mowy Polskiej z perłą. Magda Umer nie szczędziła starań, by uroczystość przebiegała w swobodnej atmosferze i miała charakter zabawy służącej szlachetnym celom. Osoby, które dekorowano, należą do ścisłej czołówki mówców. Krótkie wypowiedzi kipiały więc humorem, zaskakiwały dowcipem, imponowały szermierką słowną. Skłaniały też do refleksji i wzruszały pamięcią o tych, którzy nominatów nauczyli miłości i szacunku do ojczystej mowy. Goście zaśmiewali się do łez i nie szczędzili oklasków. Laureatami I edycji Programu Mistrz Mowy Polskiej zostali: Krystyna Czubówna, Stefania Grodzieńska, Gustaw Holoubek, Jeremi Przybora, Bohdan Tomaszewski i Barbara Wachowicz (Vox Populi).

Gala I edycji Programu Mistrz Mowy Polskiej
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com